4. децембар 2024.

RTV KUČEVO

Radio Kučevo 88,9 FM

Међународни дан борбе против насиља над женама

Међународни дан борбе против насиља над женама се обележава 25. новембра.

Проглашен је на првом састанку феминисткиња Латинске Америке и Кариба (Феминист Енцуентро) одржаном у Боготи 1981. године. На састанку су жене говориле о породичном насиљу, силовањима и сексуалном злостављању, те насиљу који жене трпе под режимима, укључујући тортуру и насиље над политичким затвореницама.

Дан 25. новембар је одабран као дан сећања на сестре Мирабел (Патриу, Минерву и Мариу Тересу) које је брутално убио диктатор Рафаел Трујилло у Доминиканској републици 1960. године. Оне су под надимком Лас Марипосас (Лептири) деловале као политичке активисткиње које су постале видљиви симбол отпора против диктатуре Трулијевог режима. Због својих револуционарних активности и борбе за демократију хапшене су више пута, заједно са својим мужевима. 25. новембра 1960. Минерву, Патриу и Мариу Тересу ликвидирала је Трујиллова тајна полиција док их је Руфино де ла Цруз возио у посету затвореним мужевима у Пуерто Плату. Све три сестре су задављене, а тела су пронађена поломљених костију. Вести о њиховом убиству шокирале су и разбесниле народ. Брутална ликвидација сестара Мирабел био је један од догађаја који је допринео замаху покрета против Трујилловог режима. 30. маја 1961. на Трујилла је извршен атентат, а недуго затим долази и до пада његовог режима. Тако су сестре Мирабел постале симбом националног и феминистичког отпора у свету.

Од почетка ове године убијено је 17 жена у породичном насиљу. Насиље у породици није приватна ствар, указао је МУП поводом Међународног дана борбе против насиља над женама који се обележава данас и апелује да се на насиље не ћути и не окреће главa.

„Насиље у породици није приватна ствар. Уместо да ћутимо или окрећемо главу, покажимо храброст и солидарност. Ако сумњате или знате да неко трпи насиље, не препуштајте ситуацију случају. Позовите 192 или 0800-100-600. Ваша пријава је први корак којим можете спасити нечији живот“, наводи се у објави МУП на друштвеним мрежама.

„НА СВАКИХ 19 ДАНА У СРБИЈИ БУДЕ УБИЈЕНА ЈЕДНА ЖЕНА“


Савез женских невладиних организација (НВО) „Мрежа Жене против насиља“ саопштила, поводом кампање „16 дана активизма“, да је од почетка године у Србији у породичном насиљу убијено 17 жена, наводећи да је стање женских људских права у Србији стагнирало, а у неким апсектима и назадовало.

„На сваких 19 дана у Србији буде убијена једна жена. То је најозбиљнији показатељ системских слабости у превенцији насиља и заштити жртава“, навеле су те организације у заједичком саопштењу.

Нагласили су да Србија и даље нема систем за праћење фемицида, што усложњава могућност да се правовремено препозна и реагује на узроке насиља.

„Подаци о злочинима се прикупљају из медија, а анализом фемицида се баве само женске организације. Институционални одговор на пријаве о насиљу и даље није адекватан, јер међу убијеним женама и ове године има оних које су насиље већ пријављивале. Поре тога, поједине жене које пријаве насиље се суочавају са секундарном виктимизацијом кроз полицијски и правосудни систем“, додаје се у саопштењу.

Оценили су и да адекватне заштите жена и деце са искуством насиља не може да буде све док не постоји довољно објеката за њихов безбедан смештај, наглашавајући да у сигурним кућама у Србији има само 190 места, а да је потребно бар три пута више.

„Годину за нама обележила је и практично суспензија појединих одредаба Закона о родној равноправности, усвојеног још 2021. године, јер је Уставни суд донео одлуку према којој се до окончања поступка за оцену уставности обуставља доношење аката по основу овог закона“, додаје се у саопштењу.

Мрежа Жене против насиља, због тога је од државе затражила да обезбеди оптималан број места у сигурним кућама, ојача ресурсе институција и невладиних организација које раде са жртвама партнерског насиља, успостави централну евиденцију података о насиљу над женама и посебно о фемициду.

Затражили су од државе и да формира радно тело које ће обављати дубинску анализу података и карактеристичних случајева, и које ће чинити и представнице женских организација и независних стручњака, повећа ресурсе за организације које се баве правима жена, организује додатну обуку надлежних органа који раде са жртвама породичног насиља и обезбеди пуну примену Закона о родној равноправности.

„Сматрамо да за спровођење ових мера није потребно много новца ни људских ресурса, али је неопходна решеност државе Србије обезбеди све услове за пуно спровођење Закона о спречавању насиља у породици и да се тиме одлучно супротстави насиљу над женама“, пише у саопштењу.