4. децембар 2024.

RTV KUČEVO

Radio Kučevo 88,9 FM

Дипломатски дан 56. Смотре Хомољски Мотиви

Сада већ традиционално, другог дана  смотре у оквиру тзв. Дипломатског дана манифестације, на обале Пека долазе нека од најзначајнијих имена из културног, јавног и дипломатског живота Србије и Кучево постаје престоница културних дешавања у држави! Као и прошле, тако и ове 56. Смотре, све је почело у Центру за културу „Драган Кецман“ где су председник општине, Ненад Микић, народни посланик др Иван Рајичић, председник Националног савета Влаха у Србији Новица Јаношевић, заменица председника општине Невена Траиловић, председник СО Драган Милосављевић, са најближим сарадницима дочекали прву даму Србије Тамару Вучић, повереницу за родну равноправност Бранкицу Јанковић, извршну директорку Наледа Виолету Јовановић из, генералног директора Кока Коле ХБЦ Светослава Атанасова, амбасадора Канаде Џајзла Нормана са супругом, амбасадоре Украјине Володимира Толкача, Туниса Имен Лајили Амари, Конга Жозеф Калала Муламба са супругом, Румуније Силвија Давидоју са помоћником Михајом Шербаном, супругу амбасадора Аустрије Викторију Ебнер, и друге значајне госте –  хлебом и сољу. Гости су затим прегледали рукотворине учеснице  Колоније Штампујит веза Кучево 2024. испред Центра за културу.

О значају Колоније говорили су; Ненад Микић, председник општине Кучево, Бранкица Јанковић, повереница за равноправност Светослав Атанасов, генерални директор Коца-Кола ХБЦ Србија и Црна Гора, Џајлз Норман амбасадор Канаде и Тамара Вучић, супруга председника Републике Србије.

Председник општине Ненад Микић се захвалио на доласку и пожелео добродошлицу и истакао  да је Етно колонија веза – Кучево 2024 .“ која се организује у оквиру Дипломатског дана Смотре „Хомољски Мотиви“  јединствени скуп  жена из целе Србије  у организацији Етно мреже, Асоцијације произвођача рукотворина Србије, Наледа и општине Кучево. Њен првенствени циљ је економско оснаживање жена у руралном подручју кроз чување културног блага Србије и економског осамостаљивања женаДодао је и да је декоративни вез Штампујит карактеристичан је за Источну Србију, овим везом на плишу  је влашка заједница у источној Србији украшавала свечану женску ношњу . Штампујит  се и данас користи за израду народних ношњи у фолклорним ансамблима  и на ту чињеницу смо јако  поносни .Великом подршком Министарства  културе а затим и Одлуком Националног комитета за нематеријално културно наслеђе од 21.децембра прошле године, вез Штампујит  је препознат и заштићен као нематеријално благо Србије ,“ рекао је Микић.

У културно-уметничком делу наступили су ( и одушевили) најмлађи чланови КУД-а „Штуле“ из Волује одигравши сплет влашких кола на штулама, након чега су сви прешли у нову градску Галерију где су имали прилике да уживају у изложеним радовима Драгана Кецмана.

После посете Галерији гости су се упутили у Комплекс споменика природе Равништарка, где су обишли једну од најлепших пећина наше земље. У водама Буковске реке, неки од последњих испирача злата у овим крајевима, приказали су им на који начин се прохујалих векова трагало за овим драгоценим металом.